#1 2012-05-03 15:14:31

 cieniu

Użytkownik

Skąd: Olesnica
Zarejestrowany: 2010-12-12
Posty: 66
Punktów :   
WWW

Jaki Framework PHP?

Hej jaki framework PHP możecie polecić? Najlepiej jakiś szybki w którym można zbudować jakiś duży serwis internetowy. Na razie bawię się w ZEND, oraz Yii. W tym drugim piszesię całkiem przyjemnie.


Strony Oleśnica, najlepsze vlogi w sieci.

Offline

 

#2 2012-05-03 19:43:14

Riess

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-20
Posty: 23
Punktów :   

Re: Jaki Framework PHP?

jeśli nie masz nic przeciwko pracy via konsola i kąpaniu się w plikach konfiguracyjnych to Symfony 2 + obrobione biblioteki w Zenda jako zapchajdziury.

Offline

 

#3 2012-05-03 20:22:50

 cieniu

Użytkownik

Skąd: Olesnica
Zarejestrowany: 2010-12-12
Posty: 66
Punktów :   
WWW

Re: Jaki Framework PHP?

słyszałem że symfony to kobyła jest :D, że bardzo cachuje... ;P

Ostatnio edytowany przez cieniu (2012-05-03 20:28:40)


Strony Oleśnica, najlepsze vlogi w sieci.

Offline

 

#4 2012-05-03 21:25:03

Riess

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-20
Posty: 23
Punktów :   

Re: Jaki Framework PHP?

Symfony 2 na chwilę obecną jest jednym z lżejszych FW jakie są do PHP... no i na pewno jest lżejsze od Zenda.

Offline

 

#5 2012-05-04 19:35:17

th0

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-04
Posty: 1
Punktów :   

Re: Jaki Framework PHP?

Ja ze swojej strony polecam framework Kohana [http://kohanaframework.org/] (kohanaframework.org) - bardzo lekki i prosty, a jednocześnie z olbrzymimi możliwościami. Kohana to fork CodeIgniter'a [http://codeigniter.com/] (również polecam) nastawiony na pełne OOP w php5 (czego brak + archaizmy CodeIgniterowi właśnie przeszkadzały). Sporo wtyczek, bardzo łatwy deploy później.

Obydwa są proste do nauczenia, niewielkie, szybkie i z całkiem niezłym community. Dokumentacja Kohany jeszcze niewielka (stale rośnie), ale z powodzeniem można podglądać tą z CodeIgniter'a (a ta z kolei jest bardzo obszerna).

Zależy jaką aplikację piszesz i w czym jesteś zaznajomiony. Framework na pewno nie zwolni cię ze znajomości php;), + każdego trzeba framework'a się chociaż trochę poduczyć zanim się zacznie coś pisać. Zend to kobyła i trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. Plusy Zenda to np. monstrualna ilość rozszerzeń i gotowców. Symfony 2 (faktycznie, w porównaniu z 2jką jest niebo a ziemia jeśli chodzi o prędkość) nie każdemu podejdzie i również wymaga sporego czasu na naukę. Dla tego obydwa raczej bym skreślił, z tym że zaznaczam - to moje subiektywne podejście.

Jak siedziałeś w RubyOnRails to możesz spróbować któregoś z klonów pod php - CakePHP, Akelos, PHPOnTrax itp. Jeżeli aplikacja ma mieć jakieś ajaxowe pierdoły też warto by obczaić framework pod tym kątem.

Każdy z nowoczesnych frameworków do aplikacji webowych właściwie oferuje podobne rzeczy - solidny podział na MVC, przyspieszenie pisanie aplikacji, filozofia DRY (dont repeat yourself) i np. jakiegoś ORM'a. Z tym, że każdy robi to troszeczkę inaczej :D

Ostatnio edytowany przez th0 (2012-05-04 19:35:46)

Offline

 

#6 2012-05-05 16:23:18

 FunkYoSelf

Użytkownik

3381468
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-01-29
Posty: 20
Punktów :   
WWW

Re: Jaki Framework PHP?

CakePHP polecam na razie najprzyjemniejszy jakiego używałem.

Offline

 

#7 2012-05-09 19:58:13

 cieniu

Użytkownik

Skąd: Olesnica
Zarejestrowany: 2010-12-12
Posty: 66
Punktów :   
WWW

Re: Jaki Framework PHP?

Powiem wam, że zacząłem przygodę z Yii Framework, jest jak na razie wystarczający na moje potrzeby i łatwo się tworzy. Do tego ładna dokumentacja częściowo spolszczona:) Ale dzięki za podpowiedzi. Do tej pory bardziej strukturalnie pisałem ale OOP mnie mocniej przekonało.


Strony Oleśnica, najlepsze vlogi w sieci.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Tychy